PODESTY
Uprawnienia na podesty ruchome
Zgodnie z Ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz.U. 2000 Nr 122 poz. 1321) osoby obsługujące i konserwujące urządzenia techniczne (w tym podesty ruchome) muszą posiadać zaświadczenia kwalifikacyjne potwierdzające ich wiedzę i umiejętności w tym zakresie.
Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminów, okres na jaki są wydawane uprawnienia oraz wzory wydawanych zaświadczeń kwalifikacyjnych określa Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz.U. 2019 poz. 1008).
Podesty ruchome przejezdne – ważne 5 lat
Ze względu na swoją uniwersalność bardzo szerokie zastosowanie znajdują podesty ruchome przejezdne.
Można wśród nich wyróżnić podesty:
samobieżne na podwoziu kołowym lub gąsienicowym
zabudowane na samochodach
zabudowane na przyczepach
Dodatkowo ze względu na rodzaj konstrukcji nośnej podesty przejezdne można podzielić na:
nożycowe
teleskopowe
przegubowe
Jak uzyskać uprawnienia na podesty ruchome przejezdne?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jedyną drogą do uzyskania uprawnień do obsługi podestów ruchomych przejezdnych jest zdanie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną Urzędu Dozoru Technicznego. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest złożenie do UDT wniosku o sprawdzenie kwalifikacji oraz wniesienie opłaty egzaminacyjnej. Na przeprowadzenie egzaminu UDT ma 30 dni od dnia złożenia wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami.
Egzamin składa się z dwóch części:
teorii – test jednokrotnego wyboru; czas 30 minut, 15 pytań, 4 możliwe odpowiedzi, zaliczenie od 11 poprawnych odpowiedzi
praktyki – obsługa podestu przejezdnego
Na egzamin należy zgłosić się z dowodem tożsamości (Dowód Osobisty lub Paszport).
Po zaliczeniu egzaminu UDT wydaje stosowne zaświadczenie kwalifikacyjne.
Co z bezterminowymi uprawnieniami UDT?
Zgodnie z ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o dozorze technicznym zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przez UDT przed 1 czerwca 2019 zachowują ważność do 31 grudnia 2023.
Osoby posiadające takie uprawnienia muszą wystąpić do UDT z wnioskiem o przedłużenie terminu ważności uprawnień nie później niż na 3 miesiące przed upływem tego terminu, czyli do 30 września 2023.
Nie złożenie wniosku w tym terminie spowoduje konieczność ponownego zdawania egzaminu!!!